Sklejka – nowoczesny materiał drewnopochodny.

Sklejka jest materiałem kompozytowym zbudowanym z cienkich warstw drewna (fornirów). Warstwy są ułożone prostopadle względem siebie. Sklejki produkowane są zarówno z drzew liściastych np. brzozy czy topoli jak i z drzew iglastych. Ze względu na rodzaj zastosowanego w produkcji kleju wyróżnia się sklejki suchotrwałe i wodoodporne. Wodoodporność dotyczy tylko kleju, a nie całej sklejki.

Prostopadłe ułożenie poszczególnych warstw sklejki sprawia, że jest to bardzo wytrzymały materiał. Wielowarstwowa struktura oraz bardzo dobre właściwości drewna brzozowego powodują, że sklejka charakteryzuje się bardzo wysoką jakością i trwałością. Natomiast sklejki topolowe  (sklejka szalunkowa) charakteryzują się niską wagą i stanowią doskonałą alternatywę cenową dla sklejek brzozowych.

Fakt, iż dostępne są również sklejki powlekane warstwą filmu fenolowego, melaminowego, HPL lub PPL (jednostronnie lub obustronnie) jeszcze bardziej wpływa na wykorzystanie tego materiału w przemyśle, produkcji oraz budownictwie. W branży transportowej oraz budowlanej (rusztowania, podesty, platformy etc.) dużą popularnością cieszy się sklejka antypoślizgowa, która jest powlekana filmem, a ponadto na jej powierzchni odciskany jest gęsty wzór zapewniający doskonałą ochronę przed uślizgiem.

sklejka antypoślizgowa

Antypoślizgowy odcisk siatki. Sklejki laminowane/antypoślizgowe dostępne są w różnych kolorach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii sklejka i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.